Łysienie na tle różnych chorób

Utrata włosów często jest skutkiem przeróżnych chorób i zaburzeń. Łysienie może towarzyszyć...

Łysienie a zaburzenia hormonalne


Bywa, iż przyczyną łysienia jest nadczynność lub niedoczynność tarczycy. W przypadku nadczynności tarczycy łysienie na skórze głowy może przyjmować postać rozlaną lub ograniczoną, głównie do okolicy czołowej. Obserwuje się również przerzedzenie włosów w okolicy narządów płciowych. W przypadku niedoczynności tarczycy oprócz wyłysienia skóry głowy niezwykle często dochodzi do wyłysienia 1/3 zewnętrznej części brwi. Włosy stają się wtedy przerzedzone, suche, szorstkie i łamliwe.

Łysienie a choroby zakaźne


Jednym z podstawowych objawów chorób zakaźnych jest długotrwała podwyższona temperatura ciała człowieka. Może ona spowodować nadmierną utratę włosów. W takim przypadku proces łysienia najczęściej występuje w 3 miesiące po wystąpieniu gorączki i ma charakter rozlany, zwykle jest bardziej nasilone w okolicy czołowo-ciemieniowej. Wypadanie włosów najczęściej obserwuje się po przebyciu duru brzusznego, odry, zapalenia płuc, zapalenia opon mózgowych, a także gruźlicy i kiły w okresie wtórnym.

Łysienie a cukrzyca


Łysienie u pacjentów chorych na cukrzycę ma zwykle charakter rozlany, o największym nasileniu zmian w okolicy szczytu głowy. Utrata włosów u chorych na cukrzycę polega na patomechanizmie telogenowym. Zwiększona utrata włosów zwykle poprzedzona jest cukrzycą trwającą wiele miesięcy lub nawet lat. Chorzy otrzymujący insulinę wykazują lepszy stan owłosienia głowy i wyższy odsetek włosów anagenowych niż pacjenci leczeni innymi preparatami.

Łysienie a choroby wątroby


W ciężkich chorobach wątroby występuje łysienie o charakterze rozlanym związane z zaburzeniami metabolizmu aminokwasów. Bardzo często skutkiem tego jest kobiecy typ owłosienia łonowego u mężczyzny. Zarówno u pań jak i u panów można zaobserwować zmniejszenie gęstości albo zupełny zanik włosów na klatce piersiowej i pod pachami.

Jak leczyć łysienie?


Terapia przeciwdziałająca łysieniu powinna być stosowana jak najwcześniej. Otóż zaraz po zaobserwowaniu pierwszych objawów łysienia androgenowego. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepsze efekty daje owe leczenie. Można całkowicie powstrzymać proces łysienia, a także stymulować odrost włosów.

Skuteczne i bezpieczne leczenie łysienia może odbywać się pod kontrolą lekarza dermatologa. Podczas pierwszej wizyty ustali on rodzaj łysienia, jego przyczynę oraz dobierze właściwą formę terapii. Niezwykle istotne jest, aby lekarz przedstawił pacjentowi wszystkie dostępne metody leczenia. Wybór właściwej powinien być podyktowany skutecznością działania (ważne by preparat działał na przyczynę łysienia, a nie tylko leczył objawy) i bezpieczeństwem. Dla niektórych osób ważna może być dodatkowo wygoda stosowania.

Na efekty odpowiednio dobranej terapii należy poczekać od 2 do 4 miesięcy. Maksymalny efekt leczenia można obserwować w ciągu 12-24 miesięcy i aby go utrzymać nie należy bezwzględnie przerywać kuracji.

Długi czas oczekiwania na efekty wynika z faktu, iż fazy cyklu wzrostu włosa są długie. Włos rośnie ok. 1,5 cm na miesiąc na zdrowej skórze głowy. W celu odzyskania utraconych włosów potrzeba kilka cyklów wzrostu włosa. Im wcześniej rozpocznie się leczenie tym lepsze efekty można uzyskać. Inną formą leczenia może być przeszczep włosów.

Komentarze

Naturalne i synergiczne leczenie łysienia w skrócie...

Synergia = Leczenie od wewnątrz (jadłospis i suplementy) + Leczenie od zewnątrz (kosmetyki i zabiegi manualne). Kolejność zamierzona, czyli dieta jest najważniejsza!
1. 2. 3. 4.
Dieta na łysienie eliminująca niedobory odżywcze i stabilizująca proces wzrostu włosa. Więcej » Dietoterapia wypadania włosów wzmocniona naturalnymi suplementami diety jak Hair Formula CHEERS lub Profolan. Więcej » Kosmetyczne leczenie miejscowe z wykorzystaniem naturalnych mieszanek jak krem na włosy Hair Loss Cream » i domowe maseczki » Masaż głowy i/lub szczotkowanie włosów w celu lepszego ukrwienia skóry głowy i tym samym odżywienia cebulek włosowych. Więcej »

Najpopularniejsze artykuły w serwisie

Łysienie plackowate

Hair Loss Cream. HLC. Opinie użytkowników

Łysienie telogenowe. Problem mas



DOŁĄCZ DO NAS ↓