Legendy o łysieniu

Ogół ludzi jest zdania, iż łysienie dotyczy tylko mężczyzn. Wystarczy spojrzeć na ludzi wokół nas, żeby to stwierdzić. Niestety, pozory mylą. Co piąta kobieta ma kłopoty z wypadaniem włosów, choć nie widać tego na pierwszy rzut oka. Jest to spowodowane faktem, że u kobiet włosy wypadają równomiernie na całej powierzchni, a nie miejscowo, jak u mężczyzn. Kobiety także starają się za wszelką cenę ukryć swoje kłopoty z włosami, gdyż wypadanie włosów jest dla nich ogromnym problemem.
Mitów dotyczących nadmiernego wypadania włosów jest o wiele więcej. Słyszy się, że częste mycie włosów powoduje ich wypadanie. Nie ma takiej groźby, jeżeli używamy odpowiednio dobranego szamponu. Inni twierdzą, że peruki i kapelusze wyrywają włosy. W rzeczywistości często jest odwrotnie. Zwłaszcza kobiety z rzednącymi włosami zakładają peruki, kapelusze i czapki, by ukryć mankamenty fryzury przed ludźmi.
Mity i legendy o wypadaniu włosów
- Ze stresu można zupełnie wyłysieć.
- Rzednące włosy to jedynie problem intelektualistów.
- Farbowanie włosów powoduje wypadanie włosów.
- Łupież jest przyczyną łysienia.
- Nadmierne wypadanie włosów nie dotyczy nastolatków i osób tuż po dwudziestce. Łysienie jest naturalnym elementem procesu starzenia się.
- Przyczyną łysienia u mężczyzn jest nadmiar testosteronu.
- Łysienie dotyka wyłącznie mężczyzn.
- Częste podcinanie końcówek powoduje wzmocnienie się włosów oraz przeciwdziała ich wypadaniu.
- Częste mycie włosów powoduje ich wypadanie.
- Łysienie można powstrzymać stosując szampony wzmacniające włosy.
Wszystkie powyższe twierdzenia są zupełnie nieprawdziwe lub stanowią półprawdę!
Istnieje także niezwykle dużo mitów dotyczących leczenia tej dolegliwości. Już w starożytności stosowano przeróżne metody terapeutyczne.
"Pierwsze znane remedium pochodzi z Egiptu, sprzed 6000 lat. Była to mikstura zawierająca psie pazury i kopyta muła, najpierw ścierane, a następnie gotowane w oleju. Kleopatra aplikowała Juliuszowi Cezarowi spalone myszy domowe, zęby konia, tłuszcz niedźwiedzia i szpik jelenia"
Obecny stan wiedzy jest również niepokojący. Dość znaczna liczba osób twierdzi, że codzienne szczotkowanie włosów zapobiega ich wypadaniu. Inni golą głowę myśląc, że odrosną im gęściejsze i mocniejsze włosy. Słyszy się nieraz teorię, że długie stanie na głowie pobudza porost włosów, a to rzekomo za sprawą zwiększonego dopływu krwi do głowy. Prawda jest jednak brutalna: wszystkie powyższe sposoby są w świetle nauki równie bezskuteczne, jak kuracja Kleopatry.
Komentarze
Prześlij komentarz